Kommenteeri

Aasta Mereharija 2021

Täna, 21. juunil annavad Eesti merendusorganisatsioonid 10. korda välja Aasta Mereharija tunnustuse ja rahalise preemia.

Sel aastal pälvis tiitli pikaaegne meresõidu õpetaja, Taltech Eesti Mereakadeemia, Eesti Merekooli ja Revali Merekooli lektor Rein Loodla.


Leningradi Kõrgema Merekooli 1967.aastal cum laude lõpetanud Rein Loodla on juuksejuurteni pühendunud mereharija, kinnitavad tema käe all tüürimehe oskusi omandanud laevajuhid.

Neil on temast ka lõputult lugusid jutustada, kui omavahel kooliaastaid meenutatakse. Räägitakse, kuidas kord bravuurikas kadett mingil ajahetkel deklareeris keset loengut, et ta kahjuks ei saa piisavalt hästi eesti keelest aru, mille peale asuti talle materjali vene keeles selgeks tegema. Kui aga selgus, et kadett ka vene keelt ei mõista, siis „karistati“ kogu seltskonda hispaania keelse loenguga. Ja keeli Loodla oskab, seda teavad kõik. Kui palju erinevaid keeli meie polügloti pähe mahub – vot see on täpsustamist vajav küsimus, sest endised õpilased mäletavad erinevaid numbreid, räägib tänane laevajuht Janno Laende, Eesti Laevajuhtide Liidust.

Õpetaja Loodlal on fenomenaalne mälu ja vankumatu loogika. Ta on mereharidust jagada jõudnud mujalgi maailmas, aidanud näiteks Aafrikas, Angoola RV merekooli asutada. Päevakangelase abil on sündinud oluline osa Eesti merehariduses kasutatavatest laevajuhile  vajalikest õppematerjalidest. Olgugi, et põhiteadmised navigatsioonist, lastikäsitlusest ja meresõidu-astronoomiast püsivad juba aastakümneid samad, on ta leidnud energiat ja võimaluse materjalid kaasajastada ning nii mõnegi peatüki ümber kirjutada. See näitab väga suurt pühendumust ja väärt võimet meid ümbritsevas keskkonnas kohaneda. Meie meelest peaks just selline olema ka üks tänapäevane meremees – mitmekülgne ja arenev.

Inimesena on Loodla on üks igavesti muhe ja energiline „vana", keda tema õpilased austavad ja ainult hea sõnaga meenutavad. Ta on suurepärane suhtleja ja hooliv harija – kel ikka abi vaja, võib tal julgelt koridoris nööbist kinni võtta ka nüüd, aastaid pärast oma koolitee lõppu.

Mereharija austamistseremoonia toimub Viimsi Rannarahva Muuseumis täna kell 15.00. Emakeelse merehariduse sõbrad on teretulnud!


Eesti Laevajuhtide Liit

Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing

Eesti Laevamehaanikute Liit

Eesti Kaptenite Klubi


Lisa kommentaar

Email again: